Filmy polityka, lata 20. XX wieku

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje polityka, lata 20. XX wieku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Akcja serialu osadzona jest w Atlantic City w czasach Prohibicji (lata 1920-1933), czyli okresie zakazu produkcji i handlu alkoholem w Stanach Zjednoczonych. Jest to czas przemian - skończyła się I wojna światowa, kobietom przyznaje się prawo głosu w wyborach, a radio zaczyna swoją karierę. Atlantic City staje się znane jako "Światowy Plac Zabaw". W jego hotelach i klubach (niekoniecznie legalnych) każdy mężczyzna może poczuć się jak król. Niekwestionowanym "władcą" miasta jest Enoch "Nucky" Thompson, który zajmuje się zarówno polityką, jak i gangsterką. Razem ze swoim bratem szeryfem trzymają rękę na nielegalnych dostawach alkoholu. Wszystko się komplikuje, gdy z wojny powraca były protegowany Nucky'ego - Jimmy Darmody, który chce odzyskać pozycję w organizacji. Gdy sprawy idą zbyt wolno, zaczyna on współpracować z władzami federalnymi.
15 kwietnia 1920 roku w Massachusetts został popełniony krwawy napad. Dwóch anarchistów włoskiego pochodzenia, Nicola Sacco (Riccardo Cucciolla) i Bartolomeo Vanzetti (Gian Maria Volontè) zostaje aresztowanych. W rzeczywistości, są potępiani z powodu swoich przekonań politycznych. Mimo braku formalnych dowodów skazani zostali na śmierć i odesłani na krzesło elektryczne.
Główny bohater to uzbrojony członek Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Walczy o przyłączenie Irlandii Północnej do Republiki Irlandii. Spotyka idealistyczną, młodą kobietę i próbuje zdobyć jej poparcie dla swojej sprawy...


Scenariusz filmu oparty jest o powieść Zofii Nałkowskiej, pod tym samym tytułem, dlatego też w filmie wiodącym motywem jest romans tytułowej Teresy Hennert z pułkownikiem Omskim. Teresa wiedzie ustabilizowane życie u boku męża, wpływowego dyrektora Hennerta. Pułkownik, poznawszy Teresę, zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Ich znajomość w krótkim czasie przeradza się w namiętną miłość. Teresa nie chce jednak burzyć swojego dotychczasowego życia i Omskiemu nie udaje się jej nakłonić do porzucenia męża. Pułkownik podejmuje więc desperacki krok…
Eugeniusz Kwiatkowski (Mariusz Ostrowski) jawi się jako wybitny polityk i wizjoner przyszłej Polski, Wańkowicz (Ireneusz Czop) wtóruje mu swą błyskotliwością i inteligencją. Co stanie się z bohaterami za kilka lat? Czy ich wizje u progu II wojny światowej mają szansę na powodzenie? Dramat Tomczyka to niezwykła opowieść o wielkich i straconych nadziejach, a informacje zawarte w tekście świadczą o jego niewątpliwej wiedzy i ogromnej pasji historycznej.
W Irlandii, gdzie duma narodowa idzie w parze z religią i romantyczną miłością, urodził się człowiek, którego odwaga i całkowite oddanie ziemi irlandzkiej zmieniły bieg historii, a jego samego uczyniły legendą za życia. Neil Jordan stworzył przepiękną balladę osadzoną wśród jednej z najbardziej urokliwych wysp na świecie. Liam Neeson wciela się w postać Michela Colinsa, który stanął na czele narodu umęczonego terrorem. Za gwałt zadawany przez Anglików na niewinnej ziemi i ludność Irlandia odpłaca oprawcom takimi samymi bolesnymi ciosami.

Gandhi

7,7
Niezwykła historia wielkiego człowieka, przywódcy politycznego i duchowego Indii w walce o niepodległość, który poświęcił swe życie w imię wolności swego narodu. Film pokazuje nie tylko działalność Gandhiego, ale także jego filozofię i myśl, które wywarły ogromny wpływ nie tylko na Indie, ale na cały świat. Głównym celem życia Gandhiego było poszukiwanie prawdy. Twierdził, że Prawda jest daleko bardziej potężna niż jakakolwiek broń masowej zagłady. Był też propagatorem biernego oporu, jako sposobu walki politycznej. Głosił zasadę niestosowania przemocy, którą poszerzył o politykę swadeshi czyli bojkotowanie zagranicznych, w szczególności brytyjskich towarów.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…